Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ, Παναθηναϊκός και Μακάμπι Τελ Αβίβ, έδειξαν ότι και οι δυο τους άξιζε να πάνε στο Final-4 της Κωνσταντινούπολης. Κρίμα που μόνο μία μπορούσε να περάσει και αυτή είναι το τριφύλλι αφού είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Διαμαντίδη που τα έκανε όλα μέσα στο παρκέ. Ο αρχηγός των πρασίνων σκόραρε, έκλεβε, πάσαρε, έπαιρνε ριμπάουντ και μπλόκαρε με τα ‘‘μακριά’’ χέρια τα σουτ των αντιπάλων!!! Τι παραπάνω να θέλει ένας προπονητής από έναν παίκτη του;

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μακάμπι να έχει την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα αλλά τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί κατά πόδας. Το αποτέλεσμα αυτού του γεγονότος έφερε την ομάδα από το Ισραήλ να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-20.Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινοι ξύπνησαν και άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την αρμάδα του Ομπράντοβιτς να προηγείται με εννιά πόντους(41-32).

Δυνατά άρχισε και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το τριφύλλι και πήρε μια διαφορά 12 πόντων(46-34).Δεν πρόσεξε όμως στην άμυνα και η διαφορά εξανεμίστηκε πολύ γρήγορα με την Μακάμπι να φτάνει στο σημείο να ισοφαρίζει 46-46.Αμέσως κάλεσε σε time out ο Ομπράντοβιτς και μόλις επέστρεψαν οι παίκτες στο παρκέ έκαναν ένα δικό τους σερί 7-0.Με την διαφορά του δεκαλέπτου να κλείνει στους εννιά πόντους(62-53).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού λίγο πιο απελευθερωμένοι από το άγχος, καθώς είχαν και το προβάδισμα και τον κόσμο με το μέρος τους. Προηγήθηκαν με 64-54 και 66-56, όμως η Μακάμπι δεν τα παράτησε ούτε σε εκείνο το σημείο. Άρχισε και πάλι να μειώνει την διαφορά, με αποκορύφωμα την ισοπαλία στο 85-85.Σε εκείνο το σημείο έμεναν μόλις 10 δευτερόλεπτα για την λήξη του παιχνιδιού και την μπάλα την είχαν οι πράσινοι, στα 5'' έγινε φάουλ πάνω στον Διαμαντίδη, ο οποίος με 1/2 ελεύθερες βολές χάρισε την νίκη-πρόκριση στο Final-4 στον Παναθηναϊκό!

Πλέον έχουμε δύο ελληνικές ομάδες στις τέσσερις καλύτερες της Ευρώπης. Τσσκα Μόσχας, Μπαρτσελόνα, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα αγωνιστούν στο Final-4  της Τουρκίας για την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού τροπαίου!

Δείτε κάποιες από τις φάσεις του παιχνιδιού καθώς και τα τελευταία συγκλονιστικά δευτερόλεπτα στα παρακάτω βίντεο.