Περισσότεροι από 13.000 δρομείς, αριθμός ρεκόρ για την κλασική διαδρομή, ξεκίνησαν κατά κύματα στις 9.00 το πρωί, με στόχο να φθάσουν στο Καλλιμάρμαρο και να στείλουν το δικό τους ξεχωριστό μήνυμα σε ολόκληρο τον κόσμο.

Ο Φέλιξ Κάντι ήταν ο μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου 2014, τερματίζοντας πρώτος στο Καλλιμάρμαρο με ρεκόρ αγώνα! Ο μεγάλος δρομέας κάλυψε τη διαδρομή σε 2:10:37, που αποτελεί ρεκόρ αγώνα, κατεβάζοντας κατά 19 δευτερόλεπτα τον χρόνο. Δεύτερος τερμάτισε ο Ράιμοντ Μπετ και τρίτος ο Τσομπέι. Ο περσινός νικητής του Μαραθωνίου, Χίλαρι Γέγκο τερμάτισε στην τέταρτη θέση.

men

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ναόμι Μάγιο από την Κένυα με 2:41.05 (ανεπίσημος χρόνος).Η Νάνσι Τζόαν Ρότιτς, η περσινή νικήτρια ήταν δεύτερη με 2:41.28 (ανεπίσημος χρόνος).Τρίτη τερμάτισε η Τίντλα από την Αιθιοπία.

women

Πρώτος Έλληνας στην 10η θέση ήταν ο Μερούσης με 2:25.15, 11ος ο Θεοδωρακάκος με 2:29.58, 12ος ο Καραβίδας με 2:31.05 και 13ος ο Κωνσταντίνος Πούλιος με 2:32.22.

meng

Η Σοφία Ρήγα είναι η Ελληνίδα δρομέας που τερμάτισε 1η στον φετινό Μαραθώνιο σε 2 ώρες, 45 λεπτά και 36 δευτερόλεπτά. Η 26χρονη αθλήτρια είναι από την Πάτρα. Ακολούθησε η Μάγδα Γαζέα σε 2 ώρες, 47 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα από τη Ζάκυνθο.

ellmik

Ο Κώστας Νακόπουλος ήταν και φέτος ο νικητής στη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων στον Μαραθώνιο της Αθήνας. Ο Έλληνας αθλητής έκοψε πρώτος το νήμα, ενώ ακολούθησαν οι Δημητράκης και Μίνο. Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Θεοδωροπούλου, και την τριάδα συμπλήρωσαν οι Αστροπεκάκη, Ζωγραφάκη.