Ο Έλληνας πρωταθλητής  Απόστολος Χρήστου  με χρόνο 54.19, στα 100μ. ύπτιο , τερμάτισε τρίτος, κατακτώντας το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στην κατηγορία των ανδρών και τοπρώτο για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Λονδίνου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Καμίλ Λακούρ με 53.79, ενώ το ασημένιο πήγε ο Ρώσος Γκριγκόρι Ταράσεβιτς με 53.89.

Ο Απόστολος Χρήστου πλέει σε πελάγη ευτυχίας μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στα 100μ.

«Είμαι χαρούμενος γατί είναι το πρώτο μου μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο χθεσινός χρόνος ήταν 0.8 δευτερόλεπτα ταχύτερος, όμως σήμερα ήμουν λίγο κουρασμένος, λόγω της χθεσινής σκυταλοδρομίας». ανέφερε  ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος προκρίθηκε με τον καλύτερο χρόνο στον τελικό.